Klor Dioksit, İçme Suyu Arıtmasında Neden Daha İyidir?

Klor dioksit (ClO2), doğal olarak kararlı ve paslanmaz kimyasal yapısı sayesinde güçlü bir dezenfektan, sanitizör, biyosit, anti-mikrobiyal, algasit ve fungisit olarak yaygın kullanımı olan bir kimyasal bileşiktir. Bileşik, klorun dezenfektan özelliğini paylaşırken, diğer bazı dezavantajlarını paylaşmaz. Organik bileşiklerle reaksiyona girerek çevresel olarak zararlı klorlu organik kalıntılar oluşturmaz. İçme suyu arıtımına yatırım yaptıysanız veya bir çiftliğiniz varsa, bu iki bileşiğin farkını bilmeli ve hangisinin en büyük faydaları sağlayacağını bilmelisiniz.

ClO2 neden daha iyi?

Klor ve klor dioksit, birçok kullanıma sahiptir, ancak ikisi arasında, ClO2 çevresel etki olmadan daha büyük faydalar sunar. Klor dioksit, bakteri, alg, mantar gibi mikroorganizmalara karşı son derece etkilidir ve daha geniş bir pH aralığına sahiptir. Klor dioksitin nasıl faydalı olduğu hakkında detaylı bir fikir edinmek için aşağıda belirtilen bölümleri okuyun.

Çevre Dostu

Klor dioksit, yüksek sıcaklıklar ve alkalinlik altında sadece ayrışabilen daha kararlı bir bileşiktir. Diğer organik bileşiklerle reaksiyona girmediği için çevre için zararsızdır. Bu özelliği sayesinde ClO2, zararlı mikroorganizmalardan korunmak için son derece yararlıdır. Ayrıca, klor dioksit, diğer dezenfekte edici çözeltiler kullanırken bekleyebileceğiniz gibi çevredeki diğer organik maddelerle reaksiyona girerek çevresel olarak zararlı bileşikler oluşturmaz.

Daha Az Korozyon Gücü

Klor dioksitin oksidasyon potansiyeli çok daha yüksektir, bu nedenle bileşik su içinde çok çözünür ve daha az korozyondur. Ayrıca hidroliz yoluyla asit üretmez, bu da depolandığı veya temas ettiği ekipmanın ömrünü artırır.

Genişletilmiş pH Aralığı

ClO2, pH ölçeğinde 2-10 aralığında son derece etkilidir. Su içinde bulunan geniş bir mikroorganizma yelpazesini öldürebilir ve suyun tadını veya rengini değiştirmeden potable su arıtma tesislerinde ve birçok diğer arıtma tesisinde kullanılmasının temel nedenidir. Ayrıca, ClO2 kullanırken suyun pH seviyesini kontrol etmek ve protein sentezleme yeteneğini engellemek için başka kimyasallar koymaya gerek yoktur.

Son derece Etkili Dezenfektan

ClO2 ve klorun her ikisinin de etkili dezenfektan ajanları olduğu doğrudur, ancak benzerlikleri burada biter. Klor diğer yandan klorlama reaksiyonuyla dezenfekte eder ve birçok zararlı klorlu organik bileşiklerin yan ürünlerini üretirken, klor dioksit güvenli oksidatif yöntemle dezenfekte eder. Klor dioksit bakteri, alg ve mantar gibi birçok patojen mikroorganizmayı öldürebilir. Ayrıca suya yapışan mukus veya biyofilmi uzaklaştırır ve potable suya zararlı olan E. Coli gibi patojenleri, tadı ve kokusunu değiştirmeden ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yüksek Sıcaklıklarda Kararlı

Klor, yüksek sıcaklığa (40°C üzeri) maruz kaldığında kendini ayırma eğilimindedir ve çevreye zararlı klor gazı salar. Öte yandan, klor dioksit çok daha kararlı bir bileşiktir ve hatta yüksek sıcaklıklarda bile az bir ayrılma olasılığıyla güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Sonuç

Yukarıda bahsedilen noktalar, klor dioksitin klorla karşılaştırıldığında daha fazla fayda sağladığını açıklar. Bu, sadece potable su arıtma tesislerinin değil, aynı zamanda atık suyun arıtılması ve tarım ürünlerinizin kalitesinin iyileştirilmesi için mükemmel bir ajan yapar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.