Gıda Sektöründe Klordioksit Kullanımının Faydaları

EPA tarafından içme suyu uygulamaları için onaylanan ve gıda işleme endüstrisinde bir dezenfektan olarak kullanım için FDA tarafından onaylanan klordioksit, ürünlerin, yüzeylerin ve suyun temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi sırasında karşılaşılan birçok sorunu azaltmak için mükemmel bir çözümdür. Sadece çevre üzerinde az bir etkisi yoktur, aynı zamanda biyofilm oluşumunu yok eder ve önler – gıda işleme tesisleri için en büyük zorluklardan biri.

Klordioksit, süt ürünleri, içecekler, meyve ve sebzeler ve tavuk gibi çeşitli endüstrilerde mikrobiyolojik büyümenin kontrol edilmesi için etkili bir araç olarak popülerliğini artırmaktadır. Bu yazımızda, gıda işleme endüstrisinde klordioksit kullanmanın faydalarını tartışıyoruz.

Gıda İşleme Sürecinde Klordioksit Kullanmanın Nedenleri

ClO2, toksik klorlu yan ürünler oluşturmadan, gıda tesisindeki zararlı patojen kaynaklarını ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra, diğer sanitizasyon yöntemlerine kıyasla klordioksitin kullanımının birçok avantajı vardır.

Et İşleme

Taze kesilmiş hayvanlar, genellikle hayvanların yüzeyinde ve bağırsaklarında bulunan patojen mikroplarla kontaminasyona uğrarlar. Burada ClO2 başarıyla bir işleme yardımcısı olarak kullanılır. Mikrobiyal sayıyı azaltarak veya ortadan kaldırarak işlem suyuna eklenir.

Gıdaları Yıkama

ClO2, ürün paketleme işlemleri için kolayca kullanılabilir ve meyve, sebze, deniz ürünleri, et ve birçok diğer gıda maddesini temizlemek ve korumak için güçlü bir çözümdür. Bakteri ve mantar gibi zararlı mikroorganizmaları giderir ve mantar sporlarını kontrol altında tutar. Bu, tüketiciler için azaltılmış sağlık riskleri ve ürünlerin daha uzun raf ömrü sağlar.

ABD Çevre Koruma ve Gıda İlaç Dairesi’ne (FDA) göre, ClO2, perasetik aside eşit derecede güçlü ve daha ekonomiktir, ancak diğer organik elementler olan klor veya brom gibi çevre üzerinde minimal etkiye sahiptir.

Geniş pH Spektrumu

Brom ve klor gibi pH seviyelerine hassas olmayan bir dezenfektan arıyorsanız, klordioksit gerçekten sizin için mükemmel bir seçimdir. Klorinden çok daha geniş bir pH spektrumuna sahip olan ClO2, çeşitli durumlarda çok daha çok yönlü ve etkilidir. Su ile reaksiyona girmediği için, ClO2 geniş bir pH aralığında biyosidal etkinliğini koruyabilir.

Biofilm Dağıtımı

Klordioksit, biofilmin dağılmasına ve oluşumunun engellenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, gıda üretim tesislerinin küçük soğutma kulelerinde de faydalı olur. Burada, gıda ürünü kirlenmesi ağır filmler ve alg patlamalarının oluşumuna neden olabileceğinden, ClO2 kullanımı son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.